6.04.17

Urlop menstruacyjny. Potrzeba czy fanaberia?

We Włoszech trwa debata na temat wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. Gdyby tamtejszy parlament uchwalił takie prawo, kobiecie przysługiwałoby w ciągu miesiąca wolne z powodu "kobiecych" dolegliwości. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: socjolog Karolinę Oponowicz i ginekologa prof. Romualda Dębskiego? Kiedy miesiączka jest bolesna? Jak można walczyć z tymi bólami? Czy wprowadzenie takiego urlopu może osłabić pozycję kobiet na rynku pracy? Zobaczcie, o jaki urlop Marcin Prokop walczyłby dla mężczyzn ;)

Oglądaj wideo >>

19.04.16

Leczenie niepłodości.

30 sierpnia 2016. W czwartek kończy się rządowy program refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się już ponad 5 tysięcy dzieci. Resort zdrowia chce, by in vitro zastąpiła naprotechnologia. Czy ten pomysł się sprawdzi? O tym goście Darii Kwiecień: prof. Romuald Dębski (ginekolog, Szpital Bielański w Warszawie) i dr Andrzej Jeżak (Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA).

Oglądaj wideo >>

19.04.16

Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek

Małżeństwo ginekologów – dr n. med. Marzena Dębska i prof. dr. hab. med. Romuald Dębski ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie – opowiada o tajemnicach życia płodowego, kobietach i ich nienarodzonych dzieciach, a także o najtrudniejszych wyborach, które pokazują niejednoznaczność ludzkiego życia.

Czytaj książkę >>

21.04.16

Pierwsza diagnoza

Dzieci, o życie których walka zaczyna się już w ciąży. Dzięki badaniom prenatalnym. Wbrew temu, co niekiedy mówią przeciwnicy aborcji, rzadko prowadzą one do usuwania ciąży. Częściej zaczyna się ratowanie życia poważnie chorych dzieci. Medycyna prenatalna tak się rozwinęła w ostatnich latach, że dziś jeszcze w brzuchu matki można leczyć bardzo skomplikowane i przeróżne wady u dzieci i co ciekawe - Polska w tej dziedzinie jest w europejskiej czołówce.

Zobacz video >>

19.04.16

Leczymy wady, które lekarze na świecie uznają za wskazanie do aborcji

Nie tak dawno operowaliśmy serce płodu u Polki mieszkającej na stałe w Anglii. Była tam zakwalifikowana przez lekarzy do przerwania ciąży. Dowiedziała się o nas, o Szpitalu Bielańskim i możliwości leczenia. Zrobiliśmy prenatalną plastykę zastawki, po czym urodziła w Londynie zdrowe dziecko" - opowiada w rozmowie z Magdaleną Rigamonti dr n. med. Marzena Dębska.

Czytaj artykuł >>

12.03.15

Sport w ciąży

"Od roweru dziecko będzie niedotlenione". "Joga? Rozciągniesz tak mięśnie, że poronienie murowane". "Biegi? Odklei się łożysko". Skąd przyszła matka ma wiedzieć, ile w tym mitów, ile faktów, zwłaszcza, że nawet wśród specjalistów zdania są podzielone? O wyjaśnienia poprosiliśmy dr Marzenę Dębską, ginekologa położnika

Czytaj artykuł >>

24.09.14

Ratunek prenatalny

Sprawa doktora Chazana, choć dotyczyła jednej kobiety, stała się głośna, bo odsłoniła poważny problem: granicy między sumieniem lekarza a prawami pacjenta. Prof. Chazan odebrał kobiecie nie tylko prawo wyboru, co dalej z ciążą, ale odmówił jej też badań prenatalnych. Uważa bowiem, że takie badania prowadzą do aborcji. Aborcje po tego typu badaniach zdarzają się jednak rzadko. Częściej rozpoczyna się ratowanie życia poważnie chorych dzieci. Medycyna prenatalna rozwinęła się w ostatnich latach tak bardzo, że obecnie jeszcze w brzuchu matki można leczyć bardzo skomplikowane wady u dzieci.

Zobacz video >>

11.05.14

Wystarczy chcieć - Zabiegi w łonie matki

Wady serca można leczyć już w łonie matki. Daje to szansę na urodzenie zdrowego dziecka. W Polsce przeprowadza się coraz więcej takich zabiegów, głównie między 24 a 26 tygodniem ciąży.

Zobacz video >>

09.05.14

Gdy krew matki szkodzi dziecku

Polki opracowały najszybszy na świecie system badań płytek krwi. To ratunek dla 80 dzieci rocznie, którym do tej pory groziła śmierć.

Czytaj artykuł >>

09.05.14

Ciąża bez konfliktu

Występuje raz na tysiąc ciąż, ale kiedy już się zdarzy jest zabójczo groźny. Konflikt płytkowy może prowadzić do mózgowego porażenia dziecięcego, padaczki a, anawet śmierci dziecka w łonie matki. Wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny , trzeba się tylko zbadać. Bezpłatne badania oferuje Instytut Hematologii w Warszawie, krew do badania można oddać w całym kraju.

Zobacz video >>

22.10.12

Pigułka antykoncepcyjna odchodzi do lamusa!

O antykoncepcji XXI wieku rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Romualdem Dębski, ginekologiem i położnikiem. Dlaczego wynalazek XX wieku, czyli pigulka antykoncepcyjna, która jest jedną z najsuteczniejszych metod zapobiegania ciąży odchodzi do lamusa? Co zastąpi tabletki antykoncepcyjne? Plastry, pierścienie dopochwowe czy wkładki - co najczęściej wybierają kobiety?

Zobacz video >>

04.12.12

Chesz mieć syna czy córkę? Płeć na życzenie.

Czy wiedzieliście o tym, że przy zabiegu „in vitro” można zaplanować płeć dziecka? Taka manipulacją płcią dziecka pojawiła się po raz pierwszy w Chinach w latach 70. Teraz stosowana jest m.in. w USA. Czy w Polsce zdarzają się przypadki manipulowania płcią dziecka? Czy do dr. Romualda Dębskiego, ginekologa i położnika zgłoszają się pary, które chcą mieć dziecko konkretnej płci?

Zobacz video >>

05.10.12

Dlaczego trzeba chodzić do ginekologa?

Tylko pozornie odpowiedź na to pytanie jest dla wszystkich kobiet oczywista. W Polsce wciąż pokutuje pogląd, niejednokrotnie prowadzący do tragicznych konsekwencji, że do gabinetu ginekologicznego muszą chodzić jedynie te panie, które spodziewają się dziecka, bądź planują ciążę. Troska o własne zdrowie to za mało, by pójść do lekarza... Przed wizytą powstrzymuje też strach. Kobiety boją się okaleczenia w przypadku rozpoznania choroby nowotworowej. Niewiele wiedzą o fizjologii czy tak powszechnych problemach, jak mięśniaki. A niewiedza potęguje lęki. Z mitami próbuje się rozprawić dr Marzena Dębska, ginekolog-położnik ze Szpitala Bielańskiego i poradni Dębski Clinic w Warszawie.

Zobacz video >>

16.04.12

Nie mówię o aborcji. Mówię: Ma pani wybór

To nie są kobiety, które myślały o aborcji. Oczekiwały tego dziecka. Mają już ubranka, cała rodzina wie. "Co robić?" - pytają. To zbyt trudna decyzja, żebyśmy mogli doradzać. Z dr n. med. Marzeną Dębską i prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie rozmawia Grzegorz Sroczyński

Czytaj artykuł >>

10.08.10

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o ciąży

W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Czytaj artykuł >>

11.11.11

Romuald Dębski o HPV na Facebook Kobiecy sekret

Zobacz video I >>

Zobacz video II >>

12.03.10

Jesteś w ciąży? Nie pal!

Wydaje się, że o szkodliwym wpływie alkoholu, nikotyny i narkotyków na ciężarną i jej dziecko wiedzą wszyscy. Jednak zdarzają się lekarze, którzy twierdzą, że można raczyć się czerwonym winem, będąc w stanie błogosławionym. Jakie są skutki picia alkoholu, palenia papierosów czy zażywania narkotyków w ciąży? O tym porozmawialiśmy z prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem i położnikiem.

Zobacz video >>