Dobre wieści dla kobiet! Pani Minister Izabela Leszczyna ogłosiła projekt „Bezpieczna Świadoma Ja”. Jest zamiar wprowadzenia refundacji in vitro, braku ograniczeń do badań prenatalnych, antykoncepcji awaryjnej, znieczulenia porodu, karania szpitali za odmowę legalnej aborcji, rozpowszechnienia szczepień przeciwko wirusowi HPV i innych długo oczekiwanych zmian. To wspaniałe wieści! Cieszymy się, trzymamy kciuki i czekamy na realizację! 😊
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna w środę przedstawiła projekt "Bezpieczna, świadoma ja". Mówiła między innymi o szczepieniach przeciwko HPV dla 12- i 13-latków. Przyznała, że resort na razie nie może pochwalić się spektakularnymi sukcesami w tym zakresie.
Zaznaczyła, że programem bezpłatnego szczepienia są objęte dziewczynki i chłopcy. Zaapelowała do mediów o promocję szczepień. - Mówmy o tym, że nie chodzi tylko o dziewczynki, chodzi także o chłopców - dodała. - Wydaje się, że promocja, uświadamianie, edukowanie społeczeństwa, rodziców, ale także dzieci o tym, że (...) możemy uniknąć raka szyjki macicy, który co roku zabiera 2,5 tysiąca kobiet, jest niezwykle ważne. Może to dać naszym dzieciom (...) przepustkę do zdrowia w tym zakresie i warto to zrobić - powiedziała Leszczyna.
Podkreśliła, że grupa dzieci uprawnionych do szczepień może zostać poszerzona. - Będę chciała zakres tych szczepień znowu poszerzyć, to znaczy objąć także młodsze dzieci - zapowiedziała szefowa resortu zdrowia.
Ekspertka o "nowotworach, które są coraz częstsze". "Naprawdę mamy bardzo prosty sposób, żeby z tym walczyć"
O znaczeniu szczepień przeciwko HPV mówiła w czwartek w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii i położnictwa. - HPV to jest wirus powszechny wśród ludzi, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy, ale nie tylko, bo też wielu innych nowotworów u kobiet i u mężczyzn - podkreślała.
Na przykład mało kto o tym wie, że on powoduje nowotwory głowy i szyi. Rak migdałka, języka, podniebienia, krtani. To są nowotwory, które są coraz częstsze i naprawdę mamy bardzo prosty sposób, żeby z tym walczyć - zaznaczyła.
Gościni TVN24 podkreślała, że "od kilkunastu lat w całej Europie obowiązują szczepienia przeciwko HPV, które w większości krajów są obowiązkowe". - I są już takie kraje, gdzie ta choroba, rak szyjki macicy, która jest najbardziej zależna od tego wirusa, należy do rzadkości. Do nas zaczynają przyjeżdżać wycieczki z krajów skandynawskich, żeby zobaczyć raka szyjki macicy. Jesteśmy absolutnie tutaj w tyle kilkanaście lat i mam nadzieję, że to się teraz zmieni - mówiła profesor Dębska.
"Szczepić powinien się każdy, bo każdy odniesie korzyść"
- Musimy pamiętać, że każdy się może zaszczepić, bo nie ma w tej chwili górnej granicy wieku szczepienia. Granica jest tylko finansowa. Szczepić powinien się każdy, bo każdy odniesie korzyść. Największą te osoby, które jeszcze się z tym wirusem nigdy nie zetknęły - zwracała uwagę.
Profesor Dębska podkreślała, że "musimy osiągnąć mniej więcej dziewięćdziesięcioprocentowe wyszczepienie społeczeństwa, żeby nie było tej choroby". - W tej chwili kilkanaście procent osób jest zaszczepionych, więc bardzo dużo jest jeszcze tutaj do zrobienia. Musimy o tym mówić - powiedziała.
Myślmy o zdrowiu, o tym, żeby kobiety się badały, żeby zachodziły w ciążę, żeby miały możliwość badań prenatalnych, żeby miały możliwość ochroni się przed nowotworami. To są zwyczajne ludzkie sprawy - dodała.
Zobacz cały materiał na stronie TVN24