prof. nadz. dr hab. n. med.
Zoran Stojcev
Biografia
Profesor Zoran Stojčev ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu w Bratysławie w 1988 r. Po rocznym stażu w Bratysławie rozpoczął pracę na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala w Słupsku. Kolejno zdobywał stopnie specjalizacji w chirurgii ogólnej– w 1991r. pierwszy stopień, a w 1995 r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej.
W tym samym roku zdobył również tytuł specjalisty chirurgii onkologicznej. W 2000 r. obronił pracę doktorską w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W 1997 r. utworzył i objął stanowisko Ordynatora na wydzielonym z Chirurgii ogólnej, Oddziale Chirurgii Onkologicznej szpitala w Słupsku. Następnie w roku 2010 r. objął stanowisko Ordynatora połączonych Oddziałów Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej oraz Chirurgii Onkologicznej. Stanowisko to pełnił do lutego 2016 r.
W 2016r. pracował przez kilka miesięcy w Londynie w prestiżowym Szpitalu Imperial College.
Po wygraniu konkursu objął stanowisko Kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, gdzie pracował do 2021 roku.
W międzyczasie organizował Chirurgię Onkologiczną w Radomskim Centrum Onkologii i wybrał RCO,jako stałe miejsce pracy. Cztery lata był Dyrektorem Medycznym. Obecnie jest Kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
Odbył wiele staży i kursów w najbardziej renomowanych ośrodkach w kraju i za granicą, takich jak:
- Department of Surgery, Seoul National University Hospital;
- Szpital Imperial College w Londynie;
- St Mark’s Hospital w Londynie;
- Szpital Toranomon w Tokyo;
- Szpitale w Bordeaux, Berlinie i Madrycie;
- Klinika Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku, Centrum Onkologii w Warszawie, Krakowie, Gliwicach;
W pracy zawodowej łączy aktywność chirurgiczną z prowadzeniem projektów naukowych. Jest autorem i współautorem licznych publikacji krajowych i zagranicznych, dotyczących aspektów klinicznych schorzeń leczonych na prowadzonych przez niego oddziałach.Mimo różnorodnych wyzwań, jakie przed sobą stawia, znajduje także czas działalność dydaktyczną. Przez wiele lat wykładał chirurgię na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Słupsku i prowadził też zajęcia dla studentów medycyny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez 5 lat był Kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Katowicach.
W 2021 roku wybrał Radomskie Centrum Onkologii jako główne miejsce pracy, gdzie tworzył chirurgie onkologiczną od podstaw. W 2021 roku pod jego Kierownictwem Szpital uzyskał międzynarodowy certyfikat „Breast Cancer Unit”.
Jest członkiem towarzystw naukowych:
- European Society of Surgical Oncology;
- Towarzystwa Chirurgów Polskich;
- Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej;
- Polskiego Towarzystwa Badań Raka Piersi;
W latach 2002 – 2012i ponownie od 2016 – 2022 roku był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Członek zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Od 2013 r. przez dwie kadencje był przewodniczącym Gdańskiego Oddziału TCHP.
W 2002 r.zorganizował VIII zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w Ustce i od tego czasu przewodniczy organizacji corocznych konferencji naukowo-szkoleniowych pod nazwą “Usteckie Dni Onkologiczne”. Zorganizował 20konferencji.
W 2015 r. obronił pracę habilitacyjną na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym pt. „Markery molekularne w raku żołądka”.
Podczas swego ponad30-letniego doświadczenia zawodowego wykonał kilka tysięcy dużych operacji,początkowo zabiegi z zakresie chirurgii ogólnej, a później z zakresu chirurgii onkologicznej. Wykonał setki operacji resekcji żołądka z powodu raka, liczne resekcje trzustki, przełyków i wątrób. Niezliczoną ilość operacji jelita grubego metodą klasyczną, a od wielu lat wykonuje większość operacji raka odbytnicy metodą laparoskopową. Co roku wykonywał setki zabiegów z powodu raka piersi wraz z zabiegami rekonstrukcji szczególnie jednoczasowe. Jako pierwszy na Pomorzu rozpoczął leczenie oszczędzające raka piersi w 1996 roku. Rekonstrukcje piersi jednoczasowo lub odroczone z implantami lub własnych tkanek wykonuje od 2000 roku. Szczególny istotnie dla niego jest szkolenie młodych lekarzy. Pod jego kierownictwem kilka osób ukończyło specjalizacje z chirurgii onkologicznej i z chirurgii ogólnej. Organizował liczne warsztaty chirurgiczne dla lekarzy z całego kraju, na których dzielił się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami chirurgicznymi, szczególnie z zakresie chirurgii piersi, przełyku, żołądka, trzustki, jelita grubego i tarczycy. Jest ekspertem krajowym w wielu dziedzinach i bierze czynny udział w ustalaniu standardów leczenia onkologicznego.
Nagrody i wyróżnienia:
- Medal „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej” 2008;
- Medal Kombatantów i Więźniów Politycznych 2014;
- Laureat konkursu „Lekarz roku 2016”;
- Laureat konkursu „Osobowość Roku 2016”;
- Honorowy Obywatel Gminy Ustka; 2016
- Srebrny Medal Rydigiera 2021
Leczone choroby:
- Chirurgia tarczycy,
- Chirurgia piersi szczególnie rak piersi z leczeniem oszczędzającym jak i rekonstrukcyjnym,
- Rak przełyku,
- Rak żołądka,
- Rak jelita grubego
- Rak trzustki.